Mówiąc czy myśląc o największych portalach aukcyjnych na świecie od razu wpada się na słynnego eBay’a. Jego początki sięgają roku 1995, a dokładnie 3 września 1995 roku. To największy tego typu portal na świecie. Jego założycielem jest Pierre Omidyar, amerykański przedsiębiorca, który ma irańskie pochodzenie. eBay działa od 2005 roku w Polsce, natomiast jest także obecny w 37 państwach na całym świecie.
Jak to zwykle bywa, historie wielkich przedsięwzięć niosą ze sobą albo dramatyczne rozstania, przypadkowe wynalazki czy wielkie spory z przyjaciółmi (o których potem powstają filmy). W przypadku eBay legenda głosi, że inspiracją dla powołania platformy była Pam, ówczesna narzeczona Pierra, a dziś jego żona. Kobieta ponoć kolekcjonowała opakowania po słodyczach firmy Pez. Wymyśliła więc, że odnajdzie w internecie innych kolekcjonerów i dokona z nimi wymiany swych zbiorów. Pam uważała, że internet już wówczas dawał taką możliwość.
Pierre tworząc portal, był pełnoetatowym pracownikiem firmy General Magic. Był tam zatrudniony jako inżynier oprogramowania. Wówczas Pierre stwierdził, iż nie jest trudne napisanie kodu umożliwiającego stworzenie portalu, na którym dokonywana byłaby transakcja kupna-sprzedaży danej rzeczy za proponowaną cenę przez kupującego, czyli aukcja. Zatem mając tylko czas w weekendy, zabrał się za pisanie kodu. Omidyar nie był tylko etatowcem, ale i przedsiębiorcą, bowiem prowadził jeszcze swoją firmę Echo Bay Technology Group. Firma świadczyła usługi płatnego konsultingu. Kiedy ukończył już kod, chciał wykupić domenę echobay.com, jednak okazało się, że jest ona już zajęta przez kopalnię złota. W związku z tym Omidyar wpadł na pomysł, aby skrócić nazwę i w ten sposób powstał eBay.com. Pierwszą transakcją na eBayu było kupno-sprzedaż zepsutego wskaźnika laserowego za 14,83 dolarów. Trzeba tu zaznaczyć, że 1995 rok to moment powstania Wirtualnej Polski i przeglądarki Internet Explorer.
Na początku portal opierał się na dwóch podstawowych założeniach. Po pierwsze, że ludzie są z natury dobrzy i uczciwi. Po drugie uznano, że szczere, otwarte środowisko wyzwoli w ludziach to, co najlepsze. Niestety, rzeczywistość szybko zweryfikowała te założenia. Okazało się, że niestety konieczny jest system oceny przebiegu transakcji oraz obu jej stron. Na początku właściciel portalu sam starał się rozwiązać wszelkie spory preferując oczywiście drogę ugodową. Niestety, życie zweryfikowało te założenia udowadniając, że potrzebny jest stabilny system zabezpieczający zarówno kupujących jak i sprzedających przed nieuczciwością i nadużyciami. Spore ryzyko niósł także system płatności, ponieważ na samym początku użytkownicy wysyłali sobie opłaty poza systemem aukcyjnym. Tu także dochodziło do licznych problemów.
Firma zatrudniła pierwszego pracownika w 1996 roku. Wówczas dochód firmy wynosił 10 tysięcy dolarów. Szybko Omidyar zdecydował się na poświęcenie się całkowicie portalowi. Odszedł z bezpiecznego etatu. Wolność założyciela eBay zaowocowała zwiększeniem wartości dokonanych transakcji kupna-sprzedaży, która to wyniosła 7,2 miliony dolarów. Rok później w eBay pracowało już 41 osób, 300 000 osób było zarejestrowanych jako użytkownicy, a wartość sprzedaży wynosiła 95 milionów dolarów.
Dzisiaj eBay jest największym aukcyjnym portalem na świecie. Firma zatrudnia około 15 tysięcy pracowników, a dochód firmy wynosi około 9 miliardów dolarów.